Jak pielęgnować meble drewniane lakierowane?

Jeżeli chcesz, aby Twoje meble dobrze wyglądały musisz o nie regularnie dbać. Jest to ważne, aby nie doprowadzić do zdarcia warstwy lakierowanej i trwałego zniszczenia powierzchni. Meble drewniane można zabezpieczyć na różne sposoby. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest lakier. Chroni meble przed wodą i alkoholem. Jest także stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Lakier ma również tą właściwość, że możesz zmienić nim kolor mebli.

Rozróżniamy 3 rodzaje lakieru:

  • lakier bezbarwny ( z różnym wykończeniem, takim jak mat, półmat, połysk satynowy oraz połysk)
  • lakier koloryzujący transparentny (zmienia kolor mebli, zachowane zostają widoczne słoje na drewnie)
  • lakier koloryzujący kryjący (zmienia kolor mebli, słoje na drewnie nie są widoczne).

Jak pielęgnować meble lakierowane? Podczas pielęgnacji mebli ważne są dwa etapy:

  • czyszczenie mebli
  • zabezpieczenie odpowiednim środkiem konserwującym

Pamiętaj, żeby każdy z tych etapów przeprowadzić oddzielnie. Czyli najpierw wyczyść mebel, a dopiero po tym go zabezpiecz.

Czyszczenie: Jest to podstawowy krok w pielęgnacji mebli. Nigdy nie nakładaj produktów do konserwacji mebli na niewyczyszczoną powierzchnię! Podczas czyszczenia usuniesz kurz, brud oraz inne zanieczyszczenia. Jeżeli chcesz dokładnie wyczyścić meble musisz również usunąć brud, który wniknął w rysy i zadrapania. Do czyszczenia użyj miękkiej ściereczki z mikrofibry. Nałóż środek do czyszczenia na ściereczkę i nakładaj na drewno. Nie nakładaj produktów bezpośrednio na drewno. Rozpuszczony brud usuń czystą ściereczką. Pamiętaj, że nieodpowiednie środki mogą odbarwić drewno. Zawsze sprawdź na etykiecie czy dany produkt przeznaczony jest do mebli drewnianych lakierowanych oraz nakładaj go zgodnie z zaleceniem producenta. Meble drewniane nie lubią wody, dlatego też nie powinno się myć ich wodą z płynem. Postępuj bardzo ostrożnie, jeżeli chcesz używać domowych sposobów na czyszczenie drewna. Nieodpowiednie metody mogą trwale uszkodzić lakierowaną powierzchnię. Nie należy nakładać na meble oliwki dla dzieci. Oliwka nie czyści, zamiast tego pozostawia tłustą, świecącą warstwę na meblach. Kup olej przeznaczony tylko do drewna i zastosuj go dopiero po czyszczeniu. Po wyczyszczeniu drewno powinno być całkowicie czyste. Dopiero tak przygotowany mebel możesz zacząć konserwować.

Zabezpieczenie mebli: Czyszczenie usuwa warstwę ochronną jaka jest na meblach. Dlatego też po wyczyszczeniu mebli koniecznie musisz je zabezpieczyć. Konserwacja zabezpieczy drewno przed brudem, który nie będzie wnikał głęboko i łatwiej będzie meble wyczyścić. Tak samo jak przy czyszczeniu użyj miękkiej czystej ściereczki z mikrofibry. Nałóż środek do czyszczenia na ściereczkę i wcieraj w drewno. Warto po kilku minutach przetrzeć jeszcze raz czystą ściereczką. Dobry produkt do konserwacji zamaskuje rysy powstałe na powierzchni lakierowanej podczas użytkowania (aby usunąć głębokie rysy należy poddać mebel renowacji). Pamiętaj, że są różne wykończenia drewna (np. połysk, mat) i do każdego jest inny środek do pielęgnacji. W sklepach jest duży wybór produktów, które nadają się do każdego rodzaju drewna. Takie produkty nie są skuteczne. Jeden produkt nie może jednocześnie nadać połysku i zmatowić drewna. Meble z połyskiem często są z biegiem lat zmatowiałe. Do konserwacji użyj produktu, który nada piękny połysk. Jeżeli masz meble z wykończeniem matowym użyj produktu nadającego wykończenie matowe, a matowa powierzchnia przestanie się świecić. Nie kupuj produktów uniwersalnych dwa w jednym. Środek może albo czyścić albo zabezpieczać drewno. Produkt dwa w jednym nie wyczyści drewna, zmiesza się z brudem i to pozostanie na meblach. Ważnym aspektem jest też zapach. O ile zapach środka do czyszczenia nie jest aż tak istotny, to zapach środka pielęgnacyjnego jest bardzo ważny. To on będzie unosił się w powietrzu. Nie powinien być zbyt intensywny. Ma nam przypominać, że mamy czyste drewniane meble w domu. Odpowiednia pielęgnacja odżywi drewno i przywróci piękny wygląd.  

Zalecana pielęgnacja Oranje: